CategoriesBlog

Začini za vitalnost i dobro zimsko raspoloženje

Free close two spoons of spices

Zdravo je zagrijati se začinima, začiniti život u hladnim i kratkim zimskim danima. Ayurveda u hrani i napitcima prvenstveno preporučuje đumbir, kurkumu, cimet, kumin i kardamom pošto njihova  zagrijavajuća, pročišćavajuća i stimulirajuća svojstva doprinose boljem zdravlju, ravnoteži doša, raspoloženju, specifično u ovo doba godine.

Pomažu eliminirati „ Ama“ – metaboličke toksine i tako potiču zdrav i jak imunološki sustav, općenito vitalnost tijela, ali i optimalnu probavu uz sposobnost tijela da apsorbira hranjive tvari. Svaki ima jedinstvene kvalitete, uz zajednički zagrijavajući učinak. Valja ih umjereno korisiti kako već „vruću“ Pitta došu ne bi izbacili iz ravnoteže.

ĐUMBIR

U Ayurvedi poznat kao „univerzalni lijek“. Posebno je dobrodošao u sezoni viroza i gripe, a pomaže zdravlju probave i pluća, cirkulaciji i srcu. Na podužoj listi dobrobiti, među ostalim, detoksikacija je organizma, podržava apsorpciju hranjivih tvari, smiruje štucanje, podrigivanje, umiruje menstrualne bolove, plinove u crijevima…

Đumbir – Ardraka (na Sanskrtu) – koristi se u svježem obliku ili sušen u prahu. Svježi đumbir umiruje višak Vate, dok je u prahu energetski topliji pa je odličan izbor i za balansiranje Kaphe.

Idealno je napraviti vlastiti čaj od svježeg korjena đumbira ili u prahu, u termosici s vrućom vodom i pijuckati kroz dan. Prema ukusu, može se dodati i kurkuma ili sam đumbir u omiljeni čaj, računajući na specifičan ljutkasti okus. Đumbir je skladan dodatak i pečenoj hrani, varivima, juhama… Za jačanje probave i imunološkog sustava, može se koristiti s cimetom i limunskom travom, a s prahom ruže za menstruaciju bez bolova.

KURKUMA

Začin je široke primjene u Ayurvedi u kojoj je Kurkuma poznata kao Haridrā, oporog, gorkog i trpkog okusa. Uz rasplamsavanje probavne vatre i uklanjanje toksina, kurkuma podržava zdravlje jetre i srca, pročišćavanje krvi, zdravu razinu šećera u krvi, mentalnu bistrinu, zdravu kožu i ten, zdravlje kostiju, redoviti menstrualni ciklus, ublažavanje PMS-a, zdravlje dojki i proizvodnju majčinog mlijeka. Također se može koristiti za njegu grla, u kombinaciji s medom (1/3 žličice kurkume umiješa se u žličicu meda i polako rastapa u ustima). S razlogom nazvana “najljekovitiji začin na svijetu” koji potiče protok energije u kompletnom organizmu, specifično u abdomenu.

Kurkuma u prahu može se dodati jelima od povrća, riži, grahu, leći, krumpiru, raznim varivima i juhama. Dobra je u kombinaciji i s mnogim drugim začinima, stoga slobodno budite kreativni. Kurkuma se može piti s toplom vodom, u bademovom, zobenom mlijeku ili gotovo Zlatno mlijeko od kurkume, čija kombinacija začina dubinski zagrijava, osvježava i regenerira organizam.

Među ostalim, iznimno je korisna i za kožu. Hrani ju i njeguje, ali i pomaže kod uklanjanja pigmentacijskih mrlja, obnavlja kožu oštećenu aknama, psorijazom, raznim upalnim stanjima.

CIMET

Nježno zagrijava tijelo, a njegova konzumacija blagotvorna je za srce, krvne žile i krv; živčani, mokraćni i reprodukcijski sustav. Uz to, potiče detoksikaciju i jača apetit.  Dobro je poznata njegova aromatičnost, a hrani daje opor, pomalo sladak i gorak okus. Sanskrtskog imena Dāru-sitā ili Twak, neizostavan je sastojak drevnih ayurvedskih pripravaka poput Sitopaladija kojim se umiruje kašalj, a tijelo oslobađa viška sluzi.

I u kuhinji zapada, u širokoj je, dobro poznatoj primjeni, ponajviše u slasticama i jutarnjim obrocima od žitarica, varivima. No, može se piti i kao čaj za umirenje kašlja, dovoljno je ½ žličice preliti s 2 dcl kipuće vode i po želji začiniti medom. Za upale grla, Ayurveda preporučuje „cuclati“: ¼ žličice cimeta u prahu i ¼ žličice sušenog đumbira koji se umiješaju u žličicu meda. U kombinaciji s đumbirom i kardamomom, cimet potiče redovitu stolicu.

KLINČIĆ

Na našim prostorima klinčić dolazi u fokus, upravo zimi, uglavnom u kontekstu kuhanog vina, no, ayurvedska tradicija otkriva njegovu puno širu primjenu zbog zdravstvenih dobrobiti. Zovu ga Lavanga (na Sanskrtu), a riječ je o osušenom, neotvorenom pupoljku zimzelenog drveta intenzivne arome, oporog i gorkog okusa.  Konzumacija klinčića podržava zdravu probavu, apetit, imunološki sustav, reproduktivno zdravlje te funkciju pluća. Pomaže i kod ublažavanja plinova u crijevima, općenito jak metabolizam. U formi eteričnog ulja, prijatelj je bolnim zubima i desnima. Klinčić se može također piti kao čaj. Okrepljujuća, zagrijavajuća i zdrava mješavina dobiti će se ukoliko se kipućom vodom prelije kombinacija klinčića, đumbira, kardamoma i cimeta.  

Mljeveni klinčić može se dodati jutarnjoj zobenoj kaši zajedno s kuhanim, začinjenim voćem. Klinčićem se može začiniti i riža, zajedno s cimetom, lovorom i crnim paprom, ali i razni recepti od povrća, slatka jela, pudinzi. Dobrodošao je svim jelima koja zahtijevaju začine poput cimeta, muškatnog oraščića, kumina, kurkume i korijandera.

KUMIN

Kumin, na Sanskrtu poznat kao Jīraka,  aromatčan je začin koji se obično koristi u obliku sjemena ili praha, pružajući opor i gorkast okus. Osim što podržava apsorpciju hranjivih tvari, uklanjanje toksina i zdravu probavu, kumin se također koristi za uklanjanje viška sluzi, pospješuje proizvodnju majčinog mlijeka i podržava ugodnu menstruaciju. Jednostavno se može piti pripremljen kao čaj, a u kombinaciji s korijanderom i komoračem, iznimno je blagotvoran za ublažavanje kiseline u želucu.

Za bolju probavu žvaču se sjemenke kumina nakon obroka. Mogu se i kratko pirjati s gheejem kako bi dodatno oslobodile svoja ljekovita svojstva i aromu zbog čega je kumin dobrodošao začin u svim jelima, specifično onima koja „nadimaju“.

KARDAMOM

Sladak, pomalo opor začin, sanskrtskog imena Elaichi, podržava zdravu probavu, umiruje razne probavne smetnje poput izirtiranog želuca, nadutost, štucanje, plinove, a pospješuje i cirkulaciju u krvnim žilama. Svima koji imaju problema s neugodnim zadahom, preporučuje se žvakanje sjemenki kardamoma jer daje svježinu daha. Ayurveda ga široko primjenjuje i za smirivanje upala u dišnim putevima pa je i u sastavu tradicionalnih ayurvedskih pripravaka namijenjenih takvim problemima. Kardamom se može konzumirati u jutarnjim obrocima žitarica, ali i receptima za pečenje, s krumpirom, slatkim umacima, pudinzima, kao dodatak voćim salatama. Zdrav je i ukusan s toplim bademovim mlijekom, u vodi ili čaju, pri čemu se dobro slaže s cimetom, klinčićima i đumbirom.

Piše: Eleonora Dukovac, savjetnica u AyuGardenu

Odgovori